ВБИВСТВО В СОСНИЦЬКІЙ СОТНІ

В 1778 році 22 травня в Чернігівському гродському суді розглядалася справа колодника – козацького сина Григорія Свириденка щодо вбивства підданого монастиря Новгородського Макара Вовка дочки Христини.

22 квітня Сосницької сотні села Спаського курінний отаман Леонтій Панченко рапортом повідомив, що козака Антона Свириденка син Григорій Свириденко, будучи того ж числа на пасовищі в трьох верстах від села Спаського прибіг там же на пасовищі до дочки підданого монастиря Новгородського Макара Вовка дочки Христини, вдаривши її двічі києм по голові вбив, і убіг не відомо куди. По наказу отамана, зазначеного втікача в різних місцевих місцях було здійснено розшук, але цього ж квітня 25 числа вночі Свириденко прийшов додому і сховався в погребі, там отаман взяв його забивши в наручні та ножні колодки, після чого був присланий в Чернігівський гродський суд під караулом.

1 травня 1778 року був зіставлений протокол допиту Григорія Свириденка, в якому він показав, що звати його Григорієм, прізвиськом Свириденко, син козака сотні Сосницької жителя Спаського Антона Свириденка, років від народження – 20, при сповіді та причащанні був. Минулого квітня 22 числа, тобто в суботній день був він Григорій в полі близько села Спаського на пасовищі худоби батька свого, де паска худобу і вище написана посполитого дочка дівчина Христина з іншою дівчиною підданою монастиря Новгородського Гната Силченка Мариною, і почав він зазначений Григорій з дівчиною Христиною перемовлятися через те, що вона не мало від Григорія прийнявши подарунків заміж за нього йти не хоче, і при цьому бранилися, то та дівчина Христина прийшовши з вище згаданою дівчиною Мариною в бор біля того місця, де пасіки і худобу свою випасаючи сіла з тою ж дівчиною полуднювати, а він Григорій побачивши це і будучи за вище написаним на неї злим, взявши на подібність кола грушину і прийшовши до тих дівчат вдарив підступно названу Христину, яка сиділа по голові один раз, від цього удару вона схилилась на землю, після чого Григорій вдарив її вдруге, вже лежачу під тією ж грушиною. І після другого удару по виску вона залишилась на тому ж місці мертвою, а сам він втік і три дні ховався в болоті, а четвертого дня прийшовши вночі в батьківський дім, батько його взяв і привів в сотенне Сосницьке правління. Перед цим Григорій Свириденко ні в яких злочинах не був та про крадіїв і розбійників не знає.

В рапорті возного сотні Сосницької Омеляна Станиславського значиться, що у Христини Шовкуновної позаду під потилицею колом на двоє розбита голова, лівий висок колом розбита, голова з волосами вся на мертвому тілі окипіла.

Гродський Чернігівський суд постановив, що враховуючи добровільне зізнання колодника Григорія Свириденка замість смертної кари відправити в довічне заслання, за вбиту дівчину гроші віддати її родичам з розпискою. По наказу Генерального суду від 14 червня, через те, що вище згаданий колодник зробив це вбивство через злобу і підступно вдарив, постановив, щоб перед відправленням на заслання йому, в силу діючого наказу Сенату було вчинено покарання кнутом і вирізано ноздрі, що і було вчинено.

Олександр РІЗНІЧЕНКО.

Releated Post