УКРАЇНСЬКІ ДЕРЕВ’ЯНІ ЦЕРКВИ – СВІТОВА СПАДЩИНА ЮНЕСКО

У червні 2013 року до Списку світової спадщини ЮНЕСКО було внесено 16 дерев’яних церков Карпатського регіону: 8 – в Україні і 8 – у Польщі. При цьому по чотири – на Львівщині та в Підкарпатському і Люблінському воєводствах, по дві – в Івано-Франківській та Закарпатській областях.

13 сакральних споруд досі використовуються як церкви, інші три – в Радружі, Рогатині та Дрогобичі зберігаються як музеї.

Церкви представляють такі типи архітектури: гуцульський (територія України), галицький (чотири в Україні і дві на території Польщі), бойківський (дві в Україні та одна в Польщі) і лемківський (всі п’ять на території Польщі).

16 сакральних архітектурних пам’яток по обидва боки кордону обирали із 44 дерев’яних давніх церков вище названих типів. Фахівці звертали увагу передусім на унікальність, автентичність і розташування храму.

Що важливо, всі святині подаються під українською автентичною назвою — tserkva.

Дерев’яні церкви, які розташовані на теренах Польщі теж, по суті, є українськими. Вони відповідають унікальній українській традиції та свого часу використовувалися (або й використовуються) нашими земляками.

До вашої уваги –  8 дерев’яних церков на території України.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Споруджена у 1808 р. Розташовується в селі Нижній Вербіж (Коломийський району, Івано-Франківська область).

Її унікальність у тому, що це п’яти­­верхий храм гуцульської школи. Хоча сама церква збудована 1808 року, однак в інтер’єрі збереглися ікони кінця ХVІІІ століття. У 1990-х роках дах і стіни вкрили металом, що змінило первісний вигляд церкви. Відомо, що існує проект реставрації та покриття даху гонтом.

Нині це діючий храм.

Церква Зіслання Святого Духа в селі Потелич (Жовківський район, Львівська область)

Датується 1502–1600 роками. Є найстарішою у списку церков. Належить до галицького типу.

Храм був побудований на місці колишньої церкви святих Бориса і Гліба завдяки коштам місцевих гончарів. Спочатку це був тризрубний одноверхий храм, але у 1736 році його було перебудовано- додали ще один верх з вівтарем, внаслідок чого сьогодні перед нами двоверха церква з бароковою банею. Унікальну мистецьку цінність становлять іконостас і стінопис, які збереглися в інтер’єрі храму.

 

Церква Зіслання Святого Духа кінця XVI століття

Перебуває у найкращому стані з-поміж інших споруд. Ансамбль пам’ятки розміщується Рогатині на Івано-Франківщині.

Церква є однією з найвідоміших пам’яток галицької школи дерев’яної архітектури, а Святодухівський іконостас є одним із найстаріших іконостасів на території України.

Нині церква поєднує функції філії Івано-Франківського художньо­­го музею та діючого храму.

 

Церква Святого Михаїла 1745 року в селі Ужок (Великоберезнянський район, Закарпатська область)

Цей храм є своєрідною візитівкою Закарпаття. Належить до бойківської школи народної архітектури. До речі, побудований на виступі високого пагорба. Але в конструкції церкви західний верх перевищує східний, що є не зовсім характерною ознакою цього типу. Проте бойківські закарпатські церкви творять таким чином своєрідний підстиль школи.

 

Ансамбль пам’ятки архітектури 1813-1824 рр. церкви Вознесіння Господнього (Струківської) в с. Ясіні (Рахівський район, Закарпатська область)

Ця церква є однією з найдосконаліших дерев’яних церков на всій Гуцульщині. У 1930-ті роки вона стала своєрідним символом Підкарпатської Русі.

Її ще називають “Струківською” – на честь пастуха Івана Струка, який, згідно з легендою, заснував село та заклав перший храм.

Одна з головних родзинок Церкви Вознесіння Господнього – 11-метрова дзвіниця. Її було створено раніше за храм, у 1813 році. За переказами мешканців Ясіні, її перенесли до Вознесенського храму з іншої частини селища. Тоді вона прикрашала церкву, яку зруйнувала пожежа.

 

Ансамбль пам’ятки архітектури 1670-1678 рр. церкви св. Юра в м. Дрогобичі, Львівської області

Належить до галицького типу. Одна із версій походження говорить, що храм у 1656 році перенесли із села Надіїв (тепер Долинського району Івано-Франківської області). Але більшість дослідників вважає, що побудували споруду на місці.

Церква  кілька разів перебудовувалася, проте її вигляд лишився збереженим з ХVІІ століття. Нині вона є частиною відділу дерев’яної архітектури музею «Дрогобиччина».

Церква Пресвятої Трійці 1720 року в м. Жовква Львівської області

Це яскравий зразок галицької сакральної архітектури.

У церкві знаходиться п’ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу.

 

Церква Собору Пресвятої Богородиці в с. Матків (Турківський район, Львівська область)

Побудована у 1838-1902 рр. Як і церква в Ужоці, належить до бойківського типу, однак, поглянувши на дві споруди, можна одразу побачити відмінності між бойківськими церквами Львівщини та Закарпаття.

Храм знаходиться на узвишші, поодаль від житлових будинків. На жаль, нині дах церкви має металеве перекриття. Звичайно, із гонтом, він виглядав колоритніше.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post