ДУША УКРАЇНСЬКОГО КІНО

Іван Миколайчук міг стати легендою не лише національного, а й світового кінематографу. Але тяжка хвороба забрала його життя у 46 років. За цей час він встиг зіграти  34 ролі в кіно, створити 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. 

Іван Миколайчук народився 15 червня 1941 року  в селі Чортория Чернівецької області у багатодітній селянській родині. Навчався у середній школі в сусідньому селі Брусниця. Вже у юнацькому віці грав у сільському самодіяльному театрі.

У 1957 році  закінчив Чернівецьке музичне училище, згодом, у  1961 році  — театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської. Потім вступив на кіноакторський факультет Київського інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Завершив навчання у 1965 році. В цей же період дебютував в кіно — в курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє».

1964 рік  став особливим для Миколайчука. Його обличчя побачили  на великих екранах у ролі Тараса Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та у ролі Івана Палійчука у картині «Тіні забутих предків».

Відтоді Іван Миколайчук став своєрідною обов’язковою складовою радянського кіно 60-70-х років. Як на не дивно, згодом  “совєтська” влада оголосила Миколайчука «неблагонадійним» та «націоналістом». Його поступово почати  відлучати від творчого процесу.

У 1971 році Миколайчук дебютує як сценарист у фільмі «Білий птах з чорною ознакою”.  До речі, у стрічці він зіграв одну з головних ролей  разом з молодим Богданом Ступкою.

В цей період Миколайчук працює над музичним оформленням яскравого фільму Бориса Івченка “Пропала грамота”. У стрічці він використав бандуру, надав їй нове звучання. Окрім того, супроводжувало піснями «Пропалу грамоту» тріо “Золоті ключі” (Ніна Матвієнко, Марічка Миколайчук (дружина Івана Миколайчука), Валентина Ковалевська).

У фільмі «Вавилон ХХ» (1979 р.)  Іван Миколайчук одночасно виступив сценаристом, режисером, актором і композитором. У 1980 році кінострічка була відзначена призом «За найкращу режисуру» на Всесоюзному кінофестивалі у Душанбе.

Останньою, незакінченою роботою Івана Миколайчука стали «Небилиці про Івана». У 1983  році він створив сценарій картини,   готувався до роботи над фільмом за цим сценарієм, але постановку «Небилиць…» дозволили тільки восени 1986 року. Проте через важку хворобу автор почати зйомки так і не зміг.  3 серпня 1987 року Івана Миколайчука не стало. Рак забрав його у 46 років.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post