«ДАЙТЕ МЕНІ ТИСЯЧУ РОКІВ – І Я РОЗМАЛЮЮ НЕБО!»

Іван Марчук народився 12 травня 1936 року в селі Москалівка, що на Тернопільщині. Навчався у Львівському училищі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша на відділенні декоративного розпису та на відділенні кераміки Державного інституту прикладного і декоративного мистецтва у 1951–1956 роках.

В цей період художник досліджує світові мистецькі течії та шукає свій шлях. Після служби в армії Марчук продовжує навчання  у Львівському інституті декоративно-прикладного мистецтва на відділі кераміки, який закінчує 1965 року.

У середині 1960-х років Іван Марчук переїжає до Києва. Тут спочатку працює художником в Інституті надтвердих матеріалів АН УРСР, пізніше у Творчо-виробничій майстерні об’єднання «Художник». За ці роки знаходить свій авторський стиль у мистецтві. Але він не вписувався в шаблони соцреалізму, через що Марчуку доводилось не легко. Навіть Спілка художників довгий час офіційно не визнавала його творчість. Тому  у 1989 році митець емігрує до Австралії, потім живе в Канаді і США.

Відвідує Україну у 1990 році. Тоді ж відбувається його перша офіційна виставка саме в Києві – у Державному художньому музеї українського образотворчого мистецтва (нині – Національний художній музей України). Остаточно повертається у 2001 році.

Іван Марчук є засновником «пльонтанізму» (таку назву художник жартома дав своєму стилю — від слів «плести», «пльонтати»: картини ніби створені з клубочків чудернацьких ниток). Техніка виконання, яку використовує митець, балансує на межі рукотворного і технологічного, і через складність філігранного виконання і трудомісткість практично не підлягає повторенню.  Складні деталі художнього витвору створюють неповторно цілісний образ.

Митець ділить свою творчість на 10 періодів, «10 іпостасей Марчука», які відрізняються за стилем та малярською манерою: «Голос моєї душі», «Цвітіння», «Пейзажі», «Портрет», «Кольорові прелюдії», «Нові експресії», «Біла планета 1», «Біла планета 2», «Виходять мрії з берегів», «Погляд у безмежність».

Загалом художник створив близько 5 тисяч картин. Переважно це пейзажі, натюрморти та портрети. Картини відносять до різних мистецьких течій, серед яких і символізм, і абстракція, натуралізм, наїв.

Іван Марчук є лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесним громадянином міста Києва та Тернополя. У 2006 році Міжнародна академія сучасного мистецтва в Римі прийняла Івана Марчука до лав «Золотої гільдії» та обрала почесним членом наукової ради академії (до «Золотої гільдії» входить 51 художник з усього світу. У 2007 року потрапив до рейтингу “Сто геніїв сучасності”, який уклала авторитетна британська газета The Daily Telegraph.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post