КУПАЙЛА

Свято Купала чи Купайла — свято краси, молодості й самоочищення. Раніше головна прив’язка за датою ставилася до дня літнього сонцестояння. Тож свято припадало на час найкоротших ночей і найдовших днів, коли життєві сили природи досягають свого апогею. 

Тепер Купайла щорічно відзначається 7 липня, адже свято збігається з датою народження св. Іоанна Хрестителя – Предтечі Христового, що, однак, майже не позначилося на його побутових формах. Усупереч церковним заборонам купальські звичаї аж до XX ст. міцно утримували давні дохристиянські елементи солярного культу, аграрної магії, очисних та еротичних обрядів.

Уночі, напередодні свята, існувала традиція розкладали купальські вогні  на пагорбах, у лісі, на вигоні, по берегах річок та озер. Такому вогню приписували життєдайну й очисну силу. Через це вогнище молодь мала перестрибувати. Залежно від того, наскільки вдалим був стрибок, дівчата й парубки робили висновки про своє майбутнє. Вважали, що акт перестрибування через багаття очищає людей від хвороб і невдач.

Крім вогню, очисними й лікувальними властивостями наділялася купальська вода й купальська роса. У деяких місцевостях було заведено купатися перед стрибками через вогонь.

У народі існувало чимало вірувань, пов’язаних із купальською ніччю. Вважалося, що у цей час звірі говорять людським голосом, дерева переходять з місця на місце, а «нечиста сила» прокидається.

Для купальської ночі заздалегідь готували солому і сіно, щоб зробити  купальське дерево. Додатково могли використовувати гілки верби, берези, ясеня, черешні, сосни та інших дерев. Поверх деревце вбирали польовими і луговими квітами, овочами й фруктами, а також паперовими стрічками.

Обряди з купальським деревом первісно мали магічну спрямованість, але з часом трансформувалися в дії розважально-ігрового плану. Одягнувши вінки з живих квітів, дівчата водили навколо гільця танці й співали пісень, у тематиці яких переважали мотиви кохання та майбутнього шлюбу.

Дівчата в цей час ворожили на вінках – їх кидали в річку й спостерігали, як вони пливуть: чий вінок плив найшвидше, та й найшвидше вийде заміж.  Якщо чийсь вінок дістане хлопець, дівчина мала бути з ним у парі усе свято (як правило, вибір попередньо узгоджували).

У народі вірили, що зібрані на Купала трави мають особливі цілющі властивості. Найціннішою рослиною у цей день вважалася квітка папороті, що нібито розквітала опівночі й тут же опадала. Вважалося, що той, хто зуміє її зірвати, отримає чарівну силу, яка дозволяє знаходити скарби, вгадувати долю людей, лікувати хвороби тощо.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post