НАКАЗ № 270 В ДІЇ

16 серпня 1941 світ побачив наказ № 270 Ставки Верховного Головнокомандування, підписаний Сталіним. Зокрема, у ньому зазначається:

«Командувач 28-ю армією генерал-лейтенант Качалов, перебуваючи разом зі штабом групи військ в оточенні, проявив боягузтво і здався в полон німецьким фашистам. Штаб групи Качалова з оточення вийшов, пробилися з оточення частини групи Качалова, а генерал-лейтенант Качалов вважав за краще здатися в полон, вважав за краще дезертирувати до ворога».

29 вересня 1941 р. Військова колегія Верховного Суду СРСР, розглянувши справу по обвинуваченню Качалова за статтею 58-1, п. «Б» КК РРФСР, заочно засудила його до смертної кари. До речі, «з конфіскацією особисто йому належного майна та клопотанням про позбавлення нагород – орденів Радянського Союзу».

Особливою нарадою НКВД СРСР від 27 грудня 1941 р. дружина генерала – Олена Ханчін-Качалова та її матір – Олена Ханчін, як «близькі родичі зрадника», були засуджені до позбавлення волі строком на вісім років кожна. У 1944 р теща Качалова померла в таборі. Малолітнього сина Качалова взяла на виховання його перша дружина – Анна Іванівна. Над нею теж нависала загроза арешту…

Після війни правда про генерала Качалова та очолюваної ним армії стала пробивати собі дорогу. Виявляється при прориві з оточення 4 серпня 1941 р. генерал-лейтенант В. Качалов загинув в бою і був похований у братській могилі в селі Старінка.

Лише 23 грудня 1953 р. Військова колегія Верховного Суду СРСР скасувала свій вирок 1941 р. і реабілітувала Качалова, а також визначення від 29 вересня 1941 р. притягнення до судової відповідальності і членів його сім’ї. Постановою ЦК КПРС від 29 грудня 1953 р. В. Качалов був посмертно відновлений у партії.

Наказом Міністра оборони СРСР від 13 лютого 1954 р. змінено формулювання вибуття В. Качалова з РСЧА на «загиблого в бою під час Великої Вітчизняної війни».

На його могилі в 1958 був встановлений бронзовий бюст.

Сьогодні більшість істориків вважають, що помилка щодо Качалова у наказі № 270  свідчить що Сталін влітку 1941 р. не знав про справжню ситуацію на фронті і що йому доносили не завжди правдиву інформацію.

Віталій ГЕДЗ.

Releated Post