ІОАН ГЕОРГ ПІНЗЕЛЬ

Біографічних відомостей стосовно життя Пінзеля не так вже й багато. Немає достеменних підтверджень про справжнє ім’я майстра, його місце і час народження. Обставини його появи в Галичині та навіть смерті точно не відомі. Проте ми знаємо, що митець творив на Львівщині, Тернопільщині, Івано-Франківщині, а справжній талант Пінзеля розкрився у Бучачі.

Вважається, що скульптор народився між 1707 і 1720 роками. Де саме – невідомо. Дослідники говорять про ймовірне походження майстра з Чехії. Перше документальне свідчення про Пінзеля – від 13 травня 1751 р. при його одруженні у Бучачі з удовою Маріанною-Єлизаветою з родини Маєвських. Від цього шлюбу вони мали двох синів, які були охрещені в Бучачі. Відтак, місто, було постійним місцем проживання родини.

Загалом більше відомостей про Пінзеля з’являється, коли він починає працювати при дворі свого головного замовника і патрона –магната Миколи Василя Потоцького в середині 1740-х рр. Тоді меценат задумав  відбудову двох міст – Городенки та Бучача. Наприкінці 1745 р. Потоцький запрошує до проектування костелу у Городенці архітектора Бернарда Меретина. Для втілення проектних задумів і виконання скульптурних композицій Меретин залучає сницаря Пінзеля. Вирізьблені кам’яні фігури для Бучацької ратуші, що метафорично зображали дванадцять подвигів Геракла, принесли успіх молодому майстрові. Він починає отримувати нові замовлення.

Пінзель. Жертвоприношення Авраама.

Протягом 1750-1760-х рр. (переважно спільно з архітектором Бернардом Меретином) Пінзель працював у Львові, Ходовичах (нині Львівська область), Городенці, Гвіздці (нині Івано-Франківська область), Монастириську, Бучачі (нині Тернопільська область). Для творів Пінзеля характерна емоційність і динаміка. Мізансцени його композицій вражають своїм рухом, силою і легкістю, темпераментом і напругою.

Скульптури Пінзеля, які дійшли до нашого часу, пережили період нищення пам’яток сакральної архітектури у другій половині ХХ ст. Велика кількість творів частково або повністю зникли. Найбільшою збереженою композицією залишаються вівтарні скульптури з Годовицького парафіяльного храму.

Пінзель. Собор Св. Юра. Скульптурна група Св. Юрій-Змієборець.

У другій половині 1750-х рр. фіксується активність Пінзеля у Львові. У 1756–1757 рр. він працював над вівтарями святих Фелікса Валуа та Яна де Мата для костелу тринітаріїв. У 1759–1760 рр. виконав фігури святих Атанасія, Леона і скульптурну групу святого Юрія Змієборця на фасаді собору святого Юра у Львові. За цю роботу майстер отримав величезну на той час суму – близько 37 тис. злотих.

Найпізнішим фактом з життя скульптора вважається дата – 16 вересня 1761 р., коли він отримав кошти за роботи, виконані в костелі у Монастириськах, що на Тернопільщині. Також варто зауважити, що за наявними документами, 24 жовтня 1762 р. дружина майстра Єлизавета знову вийшла заміж. Отже, Пінзель, імовірно, помер за якийсь час до цієї події у 1761 р.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post