ПІОНЕРИ ТАРАЩАНСЬКОГО РАЙОНУ

Багатьом відомо, що проект «НепрOSTі листи» починався у травні 2018 р. з Макарівського району. Але досить швидко зусиллями Державного архіву Київської області, кампанії «Пам’ять Нації» та Макарівського районного історико-краєзнавчого музею він перетворився на обласний проект.

До вручення листів на травень 2019 р. підключилося ще 9 районів Київщини. Проте організатори проекту поставили за мету покрити всю Київську область та поступово вийти на Всеукраїнський масштаб. Саме для популяризації проекту в інших регіонах і була створена у facebook сторінка «НепрOSTі листи».

Влітку 2019 р. до цієї сторінки звернувся Vasyl Borozenets з питанням чи наявні в ДАКО листи по селу Северинівка Таращанського району. Пообіцяли про це дізнатися, а поки ми шукаємо запропонували йому вивчити лист адресований в Северинівку Городищенського району, який продавався на інтернет-аукціоні.

Згодом виявилося, що в ДАКО збергіається 4 листи з Северинівки. крім того кампанія «Пам’ять Нації» викупила лист з інтернет-аукціону. Розпочався процес пошуку рідних. Але перед цим пан Василь попросив дізнатися і про листи села Красюки, яке на сьогодні входить до складу Северинівки. У ДАКО було знайдено 29 листів.

За кілька днів Oleksandr Riznichenko склав список прізвищ авторів та адресатів з листів. Цей список через пана Василя потрапив до рук завуча Северинівської НВК Людмили Акулінін і розпочався пошук рідних. Уже через місяць з Северинівки нам повідомили, що не знайдено лише чотири прізвища. Також нам повідомили, що серед листів з Красюків, є листи Гаврила Пастушенка, дідуся Миколи КУЛЬБІДИ, директора Українського гідрометеорологічного центру МНС України.

Представники Северинівської НВК та Макарівського районного історико-краєзнавчого музею вирішили провести спільний захід з вручення листів.

Святкове дійство відбулося в Северинівці 11 жовтня. До школи цього дня завітали кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії НАН України, радіоведучий, керівник кампанії «Пам’ять Нації» Олександр АЛФЬОРОВ, представники ГО «Сектор Правди», кандидат історичних наук, директор Макарівського районного історико-краєзнавчого музею, адміністратор кампанії «Пам’ять Нації» Віталій Гедз, громадський активіст, ініціатор пошуку Василь Борозенець та місцеві мешканці.

 

Завдяки педагогічному та учнівському колективу Северинівської НВК на чолі з директором Надія Перепона свято пройшло на дуже високому рівні та вийшло надзвичайно душевним.

Рідні, які цього дня отримали символічні копії не стримували сліз щастя та дякували пошуковцям, які здійснювали пошук.

Присутні з вуст ведучої Людмили Акулінін почули зворушливу історію Ольги Сафонової, яка є донькою двох остарбайтерів.

Северинівські вчителі та учні прожили і зіграли «вільний світ», який обіцяли «остам». Майстерно зіграна роль Тоні (Оксана Бондар), остарбайтерки із книги Тетяни Белімової «Вільний світ», змусила прискорено битися не одне серце в залі. Танок, ні не танок, а вихор експресії на український мотив прагнення до волі та рідної землі у виконанні дівчаток з 11 класу, був зовсім не зайвим у цьому заході.

 

Наприкінці свята директор Северинівської НВК Надія Павлівна грамотами відзначила Василя Борозенця та Віталія Гедза, які стали ініціаторами проведення заходу.

Северинівка стала піонером в Таращанському району щодо отримання символічних копій листів остарбайтерів. Сподіваємося, що приклад такого чудового педагогічного колективу стане поштовхом для інших населних пуктів цього краю і листи знову і знову поїдуть на Таращанщинщину.

У свою чергу ми б хотіли подякувати ще раз Василю Борозенцю за його ініціативу, Оксані Бондар, Людмилі Акулініній та Надії Перепоні за допомогу у врученні листів, Ользі Сафоновій та Явдокії Громадській за пошук рідних.

Releated Post