135 РОКІВ ІСНУВАННЯ УГКЦ В СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ

18 грудня 1884 року в США відбулася перша служба греко-католицької громади. Переїзд українців до Сполучених Штатів на той момент уже призвів до існування компактних поселень у Нью-Йорку, Вермонті, Массачуссетсі, але найбільш популярним місцем для поселення українців стала Пенсильванія. Саме в пенсильванському місті Шенандоа сталася подія, яку можна вважати початком існування УГКЦ в Америці.

Наприкінці ХІХ століття еміграція українців (русинів) з Австро-Угорської імперії до США та Канади стала масовим явищем, на початок ХХ ст. більш ніж 50 тисяч українців переїхали до Штатів, а до І Світової в США вже мешкало 350-360 тисяч українців. Безумовно, люди перевозили на нове місце і свою віру. Вже в середині 1860-х до США прибув перший православний священик-українець, о. Анапій Гончаренко (http://memorua.org/?p=1724). Він провів свою першу службу 2 січня 1865 року, але для грецької громади, оскільки на той момент він мав грецьке підданство.

Втім, абсолютна більшість іммігрантів русинського походження в США була католиками, до того ж католиками східного обряду. Певний час українські греко-католики в США не мали власної церковної інфраструктури та відвідували богослужіння Римо-католицької церкви. Візантійський обряд не був поширений у США, власне, першу православну літургію в Штатах провів той же Агапій Гончаренко в квітні 1865-го. Так само не було прийнято серед американських католиків мати одружених священиків, як це практикується в церквах східного обряду.

 

Оскільки поступово русинські іммігрантські громади стають компактними, а у переселенців починають з’являтися вільні кошти, вони врешті-решт ставлять питання про запрошення з Галичини греко-католицьких священиків, які б могли відправляти служби зрозумілою мовою та звичним обрядом. Перше звернення щодо необхідності у священиках для США Львівський архієпископ Сильвестр Сембратович отримав у 1884 році від української громади м. Шенандоа (штат Пенсильванія).

Виїхати на служіння українській громаді до Америки зголосився о. Іван Волянський, питання було погоджене з Курією, але римо-католицький архієпископ Філадельфії Патрик Раян відреагував на прибуття нового священика до своєї єпархії негативно. Причинами такої реакції були якраз неготовність сприймати одружених католицьких священиків та нерозуміння потреби русинів у візантійському обряді. Архієпископ не дав згоди на служіння о. Івана в Шенандоа, а отже й дозволу служити в місцевому католицькому храмі священик не отримав. Але попри відсутність благословення від римо-католицького ієрарха, о. Іван Волянський вирішив дослухатися до прохань української громади та розпочати служіння, оскільки він мав дозвіл свого архієпископа. Повідомивши про складнощі вл. Сильвестра, який уже за кілька місяців стане митрополитом і кардиналом, та не отримавши від нього заборони на служіння, о. Іван за допомогою громади орендував приміщення Kern Hall у Шенандоа для проведення там богослужіння.

Перша літургія греко-католицької церкви в Шенандоа була відправлена 18 грудня 1884 року, в надвечір’я дня св. Миколая. 18 січня 1885 року в місті було засновано братство Св. Миколая, яке взяло на себе відповідальність за розвиток парафії, зокрема й за будівництво власного храму. Тим часом служби проходили в орендованому приміщенні, яке було назване каплицею на честь Пренепорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Вже у 1885 році служби почали відправляти у власному новозбудованому храмі св. Архистратига Михаїла. Отець Іван Волянський почав також видавати український часопис «Америка», організував просвітницьку діяльність, а громада швидко розросталася, так що вже у 1907 почалося будівництво більшого храму в Шенандоа. Волянський також допомагав заснувати греко-католицькі парафії в інших містах Пенсильванії, Нью-Джерсі, Міннесоти. Таким чином, пенсильванське місто дало початок організованому життю української греко-католицької діаспори в Сполучених Штатах.

Руслан ХАЛІКОВ.

Releated Post