
Сергій Васильківський, Костянтин Трутовський, Микола Пимоненко, Іван Айвазовський, Опанас Сластіон, Іван Похитонов, Петро Левченко та Олександр Мурашко – художники, серед безлічі творів яких ми можемо знайти українські зимові пейзажі, зображення буденних та святкових днів українців ХІХ — початку ХХ століття. Розглянемо деякі з них.
Насамперед, варто відзначити зимові українські пейзажі пензля Сергія Васильківського (1854-1917 рр.). Художника називають поетом українського малярства за надзвичайну ліричність його пейзажних творів. Васильківський багато подорожував Харківщиною і Полтавщиною і змалював красу цієї місцевості у своїх роботах. Ось деякі з його творів: «Взимку в селі Опішня», «Ловці снігурів», «Зимовий вечір», «Хати взимку», «Коляда» та ін.

Пейзажі Художника Івана Похитонова (1850-1923 рр.) написані в кращих традиціях реалістичного живопису. Художник оспівував природу в найрізноманітніших її виявах, у буденному мотиві знаходив красу і поетичність. Похитонов часто зображав людей на фоні чарівної природи. Багато уваги приділяв проблемам світла і повітря. Українське село в холодну пору року зобразив у картині «Зимові сутінки».

Цікаво, що відомий мариніст Іван Айвазовський (1817 -1900 рр.) також створив кілька картин, що зображують зиму в Україні. В його роботах ми бачимо українські хати із засніженими дахами, чудово промальовану природу та людей на фоні такого пейзажу.

В творчості українського художника-пейзажиста Петра Левченка (1856-1917 рр.) ми також можемо знайти роботи, які зображують українське село взимку. В його творчості домінує зображення Слобожанщини і Київщини. Так, у картинах «Село взимку», «Зимовий ранок», «Біля колодязя», «Зима» зображено звичайний зимовий день в селі, де люди зайняті своїми справами – кудись ідуть, їдуть на возі чи набирають воду. Творчість Левченка вирізняється глибокою задушевністю та ліризмом. Від картин віє спокоєм та тишею.

Проте, були й художники, які зображали не тільки буденні зимові краєвиди, а й святкові моменти із життя українців в холодну пору року. Наприклад, полотно «Колядки в Україні» 1864 року пензля Костянтина Трутовського (1826-1893 рр.) зображує звичай святкових обходів ватаг колядників. Це характерна жанрова картина XIX століття, виконана в реалістичному академічному стилі. Сам художник жив і працював у Харківській та Курській губерніях. Відтак, Трутовський власним живописом документує сцени з життя селянства Слобожанщини.

На картині ми бачимо багатофігурну композицію: представлено три групи персонажів, їх пози, жести та емоції зображені досить переконливо. Праворуч, найближче до глядача, група колядників отримує через прочинене вікно гостинці від господині. Ліворуч — гумористична сценка: молодий парубок упав на санчата, а одна з двох дівчат біля нього готується поцілити в хлопця величезною сніжкою. Вдалині ще один гурт колядників зібрався навколо вікна господи. Перспективу сільських стріх увінчують верхи дерев’яної церкви.

Ще одним видатним твором на різдвяну тематику є полотно «Колядки» Миколи Пимоненка (1862-1912 рр.), яке він намалював у другій половині 1880-х рр. На картині ми бачимо типових виконавців колядок того часу — малих хлопчаків. Проте, художник прагне передати індивідуальність персонажів. Митець зафіксував на картині момент співу. Настрою роботі додає постать хлопця в гурті колядників, який не співає, а зігріває замерзлі руки. Тепло різдвяної зірки в руках колядника контрастує з холодним колоритом інтер’єру приміщення.
Такі художники як Опанас Сластіон (1855-1933 рр.), Олександр Мурашко (1875-1919 рр.) та Іван Їжакевич (1864-1962 рр.) також звертали увагу не тільки на пейзажі, а й на самих людей. Вони створили чудові картини, на яких постають образи українців в період зимових свят. В Їжакевича та Сластіона є роботи із однаковою назвою — «Гості». Дивлячись на картину Мурашка «Зима», ми також можемо здогадатись, що молода пара теж прямує до родичів погостювати. Адже на всіх трьох картинах люди тримають гостинець у руці. Та й одяг у них святковий, а не буденний.