УКРАЇНСЬКА ЗИМА В КАРТИНАХ ХУДОЖНИКІВ

Сергій Васильківський, Костянтин Трутовський, Микола Пимоненко, Іван Айвазовський, Опанас Сластіон, Іван Похитонов, Петро Левченко та Олександр Мурашко – художники, серед безлічі творів яких ми можемо знайти українські зимові пейзажі, зображення буденних та святкових днів українців ХІХ — початку ХХ століття. Розглянемо деякі з них.

Насамперед, варто відзначити зимові українські пейзажі пензля Сергія Васильківського (1854-1917 рр.). Художника називають поетом українського малярства за надзвичайну ліричність його пейзажних творів. Васильківський багато подорожував Харківщиною і Полтавщиною і змалював красу цієї місцевості у своїх роботах. Ось деякі з його творів: «Взимку в селі Опішня», «Ловці снігурів», «Зимовий вечір», «Хати взимку», «Коляда» та ін.

Сергій Васильківський. «Взимку в селі Опішня». 1900 р.

Пейзажі Художника Івана Похитонова (1850-1923 рр.) написані в кращих традиціях реалістичного живопису. Художник оспівував природу в найрізноманітніших її виявах, у буденному мотиві знаходив красу і поетичність. Похитонов часто зображав людей на фоні чарівної природи. Багато уваги приділяв проблемам світла і повітря. Українське село в холодну пору року зобразив у картині «Зимові сутінки».

Іван Похитонов. «Зимові сутінки». 1980-ті рр.

Цікаво, що відомий мариніст Іван Айвазовський (1817 -1900 рр.) також створив кілька картин, що зображують зиму в Україні.  В його роботах ми бачимо українські хати із засніженими дахами, чудово промальовану природу та людей на фоні такого пейзажу.

Іван Айвазовський. «Зимова сцена в Україні». 1868 р.

В творчості українського художника-пейзажиста Петра Левченка (1856-1917 рр.) ми також можемо знайти роботи, які зображують українське село взимку. В його творчості домінує зображення Слобожанщини і Київщини. Так, у картинах «Село взимку», «Зимовий ранок», «Біля колодязя», «Зима» зображено звичайний зимовий день в селі, де люди зайняті своїми справами – кудись ідуть, їдуть на возі чи набирають воду. Творчість Левченка вирізняється глибокою задушевністю та ліризмом. Від картин віє спокоєм та тишею.

Петро Левченко. «Хати взимку. Зміїв».

Проте, були й художники, які зображали не тільки буденні зимові краєвиди, а й святкові моменти із життя українців в холодну пору року.  Наприклад, полотно «Колядки в Україні» 1864 року пензля Костянтина Трутовського (1826-1893 рр.) зображує звичай святкових обходів ватаг колядників. Це характерна жанрова картина XIX століття, виконана в реалістичному академічному стилі. Сам художник жив і працював у Харківській та Курській губерніях. Відтак, Трутовський власним живописом документує сцени з життя селянства Слобожанщини.

Костянтин Трутовський. «Колядки в Україні». 1864 р.

На картині ми бачимо багатофігурну композицію: представлено три групи персонажів, їх пози, жести та емоції зображені досить переконливо. Праворуч, найближче до глядача, група колядників отримує через прочинене вікно гостинці від господині. Ліворуч — гумористична сценка: молодий парубок упав на санчата, а одна з двох дівчат біля нього готується поцілити в хлопця величезною сніжкою. Вдалині ще один гурт колядників зібрався навколо вікна господи. Перспективу сільських стріх увінчують верхи дерев’яної церкви.

Микола Пимоненко. «Колядки». 1880 р.

Ще одним видатним твором на різдвяну тематику є полотно «Колядки» Миколи Пимоненка (1862-1912 рр.), яке він намалював у другій половині 1880-х рр. На картині ми бачимо типових виконавців колядок того часу — малих хлопчаків. Проте, художник прагне передати індивідуальність персонажів. Митець зафіксував на картині момент співу. Настрою роботі додає постать хлопця в гурті колядників, який не співає, а зігріває замерзлі руки. Тепло різдвяної зірки в руках колядника контрастує з холодним колоритом інтер’єру приміщення.

Такі художники як Опанас Сластіон (1855-1933 рр.), Олександр Мурашко (1875-1919 рр.) та Іван Їжакевич (1864-1962 рр.) також звертали увагу не тільки на пейзажі, а й на самих людей. Вони створили чудові картини, на яких постають образи українців в період зимових свят. В Їжакевича та Сластіона є роботи із однаковою назвою  — «Гості». Дивлячись на картину Мурашка «Зима», ми також можемо здогадатись, що молода пара теж прямує до родичів погостювати. Адже на всіх трьох картинах люди тримають гостинець у руці. Та й одяг у них святковий, а не буденний.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post