ОСТАТОЧНЕ ВИГНАННЯ ГІТЛЕРІВЦІВ З УКРАЇНИ

Офіційно вважається, що гітлерівці вигнано з України взяттям Чопа 28 жовтня 1944 р. Саме так було зазначено у радянському енциклопедично-краєзнавчому виданні «Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область» (1969, 1982).

Згодом на офіційному рівні впродовж двох останніх десятиліть прозвучали дві дати вигнання. Указ Президента України від 22 березня 1993 р. «Про всенародне відзначення 50-річчя визволення України від фашистських загарбників» такою датою визначив 8 жовтня. Відлунила тоталітарно-сталінська версія. Вважалося, що 8 жовтня 1944 р. підрозділи Радянської армії звільнили останнє поселення Української РСР у довоєнних кордонах – с. Лавочне Сколівського р-ну Дрогобицької (нині – Львівської) обл. За тиждень, 14 жовтня, Радянська Україна вперше відзначила вигнання загарбників. Так само вчинили наступного року – 1994 р.

У 1995 р., коли святкували 50-ліття возз’єднання Закарпаття з Україною, виправили, а точніше – трохи скоригували прикру історико-меморіальну помилку. Відтоді датою звільнення України є 28 жовтня. Це відображено також в Указах Президента України від 30 квітня 1999 р. «Про відзначення 55-ї річниці визволення України від фашистських загарбників» та від 20 жовтня 2009 р. «Про День визволення України від фашистських загарбників». Варто звернути увагу на те, що в назвах президентських указів постійно фігурував не науковий термін, а ідеологічний. Насправді Україну очистили восени 1944 р. не від фашистів, які правили в Італії 1922–1943 рр., а від окупаційних режимів трьох держав – Німеччини, Румунії, Угорщини.

Згодом вчені звертали увагу на те, що 28 жовтня 1944 р. завершилася Карпато-Ужгородська операція 4-го Українського фронту, але бої в межах теперішнього Закарпаття тривали. У розділі «Хроніка подій» тематичного збірника документів «Шляхом Жовтня», оприлюдненого Державним архівом Закарпатської обл. у 1965 р. подається хронологічний ланцюжок населених пунктів переважно Ужгородського району, котрі «визволено Радянською Армією від німецько-угорських фашистських загарбників» у 1944 р.: 29 жовтня – Мала Бігань (Берегівський район), Чоп; 14 листопада – Тисянка, Йовря, Концово; 25 листопада – Соломоново; 26 листопада – Струмківка, Цеглівка, 28 листопада – Прикордонне, Тарнівці.

А ці дати вказують, що кінцеве вигнання гітлреівців з Закарпатської обл., а отже і з України слід датувати на місяць пізніше ніж загально прийнято, не раніше 28 листопада 1944 р. Беруться до уваги чинні адміністративні межі. Адже датою звільнення населеного пункту, краю, країни є день повного і кінцевого залишення його противником.

Віталій ГЕДЗ.

Releated Post