БАЙДА-ВИШНЕВЕЦЬКИЙ МАЄ БУТИ КАНОНІЗОВАНИМ

Наприкінці жовтня, за моїми дослідженнями, 455 років тому перестало битися серце засновника Запорозької Січі, легендарного князя Дмитра Івановича Вишневецького, прозваного у народі Байдою.

Його біографія сповнена дивовижних історій та пригод. У народі про нього склали понад 40 (!) варіацій пісні про Байду, що, очевидно, вплинула і на образ козака-Мамая – безтурботного володаря Степу, що зупинився на роздоріжжі.

Нащадок Святослава Хороброго та Володимира Великого – воїн, що долучився до організації козацтва у окремий стан, збудував першу Січ та отримав булаву молдовського господаря перед смертю. Та чи знали Ви, що саме від його родового герба, що майорів на прапорах його козацьких загонів, утворилась пізніше майже вся козацька геральдика?

Всі ті півмісяці, зірки, хрести, малиновий колір – все це складові княжого герба Вишневецьких! Чи пам’ятаємо ми, що Турецька імперія визнала у ньому свого «найвеличнішого» ворога, Іван Грозний намагався його вбити отрутою, а Король польський позбавляв його громадянства? Бо бачив Вишневецький себе не підданим, а Правителем!

Проте, не всі сторони життя легендарного гетьмана нами осмислені без чужого наглядача та вільними від комуністичного матеріалізму думками. Зверніть увагу – за що помирає Байда у народній пісні – за віру! Вишневецький підвішений ребром на гаку промовляє султанові «твоя, царю, віра проклятая»! Польський хроніст Мартин Бєльський, що жив з гетьманом у той самий час про смерть Вишневецького повідомляє наступне: «Він зачепився ребром за гак і так жив ще три дні, доки турки не забили його з луків, не стерпівши його лихослів’я на Магомета».

Але не лише смерть мученика за віру прийняв Дмитро Вишневецький. Згідно з досліджень його біографії під час перебування на Кавказі він навернув у християнство кількох кавказьких князів з їх народами! На моє глибоке переконання – саме такий святий патрон потрібний нашим українським військам у цей час: засновник Січі, організатор козацтва, нащадок наших київських князів, мученик за віру, а головне – найпопулярніший український козак!

Олександр АЛФЬОРОВ.

Releated Post