РАДІОІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ІНТЕРНЕТІ

24 жовтня розпочинає  мовлення «Історичне радіо». Це перша вітчизняна радіостанція, що спеціалізуватиметься на українській історії.

Це один з просвітницьких проектів Всеукраїнської кампанії «Пам’ять Нації». Радіо являє собою мультимедійний інтернет-ресурс. Його мета – масова популяризація історії України серед пересічних громадян.

Керівник кампанії «Пам’ять Нації», кандидат історичних наук Олександр Алфьоров переконаний, що потреба в такого роду радіо назріла давно; нині ж, в епоху медійних і не тільки воєн, ця потреба є особливо гострою. «Сьогодні створити історичну групу у соціальній мережі або запустити цикл лекцій замало. Сучасний споживач шукає цікавіших та новітніх способів до споживання гуманітарного продукту. Якщо ми його не даємо, то знайдуться інші – ззовні, або ж, ще гірше, під маскою своїх. Саме тому команда «Пам’яті Нації» розпочала цей проект», – зазначає пан Алфьоров у коментарі для DT.UA.

Треба сказати, що інтернет-ефір (за всієї умовності цього терміна) в Україні нині досить насичений. За досить приблизними підрахунками, сьогодні в українському сегменті інтернету працює понад дві сотні радіостанцій. При цьому враховувалися як ефірні, що мають свої інтернет-додатки, так і ті, що ведуть мовлення виключно в інтернеті. Серед останніх – інформаційні, музичні, рекламні, релігійні; є радіостанції, котрі належать політичним партіям, навчальним закладам (наприклад, Сумському держуніверситету). Є й досить екзотичні – скажімо, існує радіостанція, присвячена так званому бойовому гопаку. Однак навіть у тих, де так чи інакше присутній громадсько-політичний або інший напрям, пов’язаний з гуманітаристикою, історія представлена як одна з тем, і не більше.

Поза тим, у діяльності «політичних» радіостанцій історія ризикує перетворитися на одне зі знарядь поборювання конкурентів на електоральному полі. З огляду на це, можна сказати, що «Історичне радіо», для якого історія є виключною темою, наразі претендує на роль, образно кажучи, тематичного монополіста в українському радіо-інтернеті. Питання в тому, наскільки його команді вдасться пробитися до пересічної української аудиторії. Адже переважно це публіка, що мало читає, і якщо й має якісь історичні знання, то черпає їх «десь в інтернеті», з попсових телепрограм або державних теле- і радіоканалів, де нерідко можна спостерігати засилля дилетантів, а то й відвертих містифікаторів.

Тому «Історичне радіо» від початку задумане як сучасний мультимедійний, а до того ж – інтерактивний проект. «Ефіри, які розпочнуть наше мовлення, будуть присвячені українській історії, книжковим новинкам, зрештою презентуватимуть наших дослідників через серію подкастів, – говорить Олександр Алфьоров. – Наші ефіри вестимуться онлайн і транслюватимуться водночас через YouTube-канал, щоб дати можливість інтернет-аудиторії ставити свої запитання, дискутувати з запрошеними істориками. Ми також спробуємо наблизити українську аудиторію соціальних мереж до реального спілкування про нашу історію, вийти з формату лекцій та телевізійних інтерв’ю», – додає пан Алфьоров.

Перед новою інтернет-радіостанцією постав ще один виклик – донести до масової аудиторії історичні знання, що продукуються в професійному середовищі істориків і зробити це популярно, але водночас професійно. В українському сегменті Facebook нині існує більш як сотня сторінок, присвячених історії України – принаймні їхні автори позиціюють їх саме так. Усі вони різняться за «спеціалізацією» – від історії села, школи, місцевої футбольної команди до історії регіону, всієї України або інших країн. Зрозуміло, що й рівень професіоналізму авторів або учасників сторінок щодо подачі інформації різний. Досить часто справа обмежується компіляціями з інших ресурсів. Такі сторінки не пропонують відвідувачу власного бачення подій і особистостей.

Окрім історії, «Історичне радіо» також має намір популяризувати українську сучасну музику – від фолку до року. Причому, за словами директора радіо, журналіста і рок-музиканта Юрія Рудницького (до речі, постійного автора DT.UA), ставка робитиметься не на «зірок», а на регіональні, мало розкручені колективи. «За всієї поваги до «Океану Ельзи», «Братів Гадюкіних», не можна закривати очі на те, що в регіонах існує багато музичних колективів, які не можуть пробитися до більш широкої аудиторії. «Історичне радіо» намагатиметься дати їм такий шанс, – говорить пан Рудницький. – А головне те, що українці – нація з власною непростою, суперечливою та неоднозначною, але саме тому й цікавою та інтригуючою історією».

Вадим ЯРКО.

«Дзеркало тижня». 2018. 27 жовтня. № 40.

Releated Post