ТВОРЕЦЬ КАРТИН-ІЛЮЗІЙ

Двовзори – саме так називає власні картини із подвійним, якщо не з потрійним змістом, художник Олег Шупляк. У них вдало поєднуються різні сюжети та жанри. В одній картині можна побачити портрет, пейзаж чи жанрову сцену.  Це все утворює казковий світ завдяки оптичним ілюзіям та художнім обманам зору. Хоча художник зауважує, що він своїми роботами обманює не зір, а розум. Адже на двовзорах два сюжети існують самі по собі й пов’язані логічно. Це складніше, але й цікавіше. Саме ця серія робіт принесла художнику широку популярність. Варто зауважити, що робота над однією такою картиною може тривати місяці. В основі кожної – унікальна формула, змінити яку неможливо.

Сам Олег Шупляк родом із Тернопільщини. Після закінчення архітектурного факультету Львівського політехнічного університету довгий час працював викладачем образотворчого мистецтва у рідному селі Біще, а згодом в Бережанах. Там же, в 1991 році в Бережанському краєзнавчому музеї була організована перша персональна виставка його творів. З часом він стає учасником багаточисельних міжнародних та всеукраїнських колективних та персональних виставок. Його роботи бачили у Польші, Литві, Угорщині, Данії, Великій Британії та інших країнах. Серію листівок із дивосвітом Олега Шупляка видали в Білорусі. У Сполучених Штатах уклали альбом робіт найвідоміших художників, котрі працюють у стилі оптичного мистецтва, і серед них — два двовзори Олега Шупляка національної тематики.

Олег Шупляк працює в галузі станкового мистецтва, оптичні ілюзії – це лише частина творчого доробку художника. Художник малює картини у різних напрямках живопису: від реалізму до абстракціонізму. Крім того, він займається реставрацією та церковним розписом.

Для Олега принципово важливо популяризувати українську культуру в світі. Відтак, особливо вирізняється  останній цикл робіт “Рідна земля”, у якій митець досліджує українську символіку та знаки.  Наприклад, у картині із цієї серії «Над рідною землею» художник поєднує український ландшафт з українськими символами, щоб наочно показати зв’язок між символікою вишиванки і землею, на якій живе український народ. Адже з висоти пташиного польоту земля виглядає як вишиванка.

Особливої назви жанр таких картин поки що не має. Хоча Олега часто називають «Українським Сальвадором Далі». Неспроста, адже його роботи дійсно є частково сюрреалістичними. Сам Шупляк зауважува, що свого часу, коли побачив репродукцію робіт Далі, то вони справили на нього дійсно велике враження. Особливо полотно «Невільницький ринок з незримим бюстом Вольтера», де за силуетами людей проглядався портрет письменника. Відтоді художник зрозумів, що образотворче мистецтво не зобов’язане просто відображати дійсніть, воно може творити чудеса.

Картини Олега Шупляка нагадують головоломки. Довго роздивляючись картину та звертаючи увагу на деталі, глядач може віднаходити приховані образи та відкривати для себе різні сенси.

Варто відзначити, що Олег є автором офіційного логотипу до 200-річчя Тараса Шевченка. Крім того, Шупляк є заслуженим художником України, членом Національної спілки художників України, лауреатом премії ім. Михайла Бойчука.  Його роботи знаходяться у колекціях Національного музею Тараса Шевченка у Києві, Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, Міністерства культури України, Міжнародного Фонду “Культурне надбання” та у приватних колекціях багатьох країн світу.

Наталія ФІТЬ.

Releated Post