ЗВІТ «ПАМ’ЯТІ НАЦІЇ» ЗА 2018 р.

Добігає кінця 2018. Рік, який для Всеукраїнської кампанії «Пам’ять Нації» можна вважати переломним. Як відомо Пам’ять Нації існує з 2016 р., але раніше це була ініціатива, яка не мала структури та центру координації. Це була горизонтальна структура заснована українськими ветеранами. Цьогоріч, кампанія була структурована та отримала вперше керівника – ним став історик Олександр Алфьоров. Адміністратором кампанії став Віталій Гедз, також до команди долучились Руслан Халіков, Юрій Рудницький, Сергій Ільчишин, Владислав Безпалько, Світлана Яценко, Наталія Фіть, Олександр Різніченко та багато інших!

Свою повноцінну роботу кампанія розпочала у квітні з висадки 2100 литовських дубів на острові Хортиця. Така кількість була обрана представниками України та Литви, як символ того що ці дві країни у 2018 відзначають 100-річчя незалежності.

З червня «ПН» долучилася до спільних заходів з Державним архівом Київської області та Макарівським районним історико-краєзнавчим музеєм. Ми відшукали листи остербайтерів, які були написані додому, але радянська цензура їх сховала у архіві, де вони пролежали 75 років. На сьогодні було вручено понад 130 листів у трьох селах (Ніжиловичі, Фасова, Колонщина), на черзі ще шість населених пунктів.

У липні нами була проведена «Історична експедиція полковими містами Гетьманщини України». Сотні кілометри, террабайти матеріалів відзнятих з дрону козацьких укріплень. Ми відвідали 11 міст з славним козацьким минулим: Козелець, Чернігів, Новгород-Сіверський, Лубни, Прилуки, Полтава, Гадяч, Ніжин, Миргород, Переяслав, Сорочинці. В кожне місто ми привозили пересувну виставку оригінальних предметів козацької Доби і, презентували печатку Святослава Хороброго. Попереду у нас створення фільму за результатами експедиції.

За цей рік наша команда долучилась до співорганізації  у виставці до Дня Незалежності, що її проводив Національний музей історії України; фестивалі «Княжа Родина», що його проводив Національний заповідник «Софія Київська»; виставці «Історія герба України», що проводилась у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї; виставці присвяченій українській зброї від Трипілля до початку російсько-української війни «Ukrainica militarica» в Золочівському замку (Львівська обл.); відзначення 100-річчя з Дня проголошення Української Держави Павла Скоропадського; виставці української зброї Х–ХVII ст. під час відкриття першого націоналістичного хабу в Харкові.

Наша позиція в активному громадському житті була засвідчена боротьбою за унікальне історичне місце – порт княжого Києва, що відкрили археологи на Поштовій площі. Ця боротьба подекуди виходила за межі історичної компетентності – як-то блокування сесійної зали Київської міської ради, коли депутати не бажали приймати рішення про побудову на місці розкопок музею. Водночас ми пишаємось, що змогли за місяць організувати та провести 5 вересня міжнародну конференцію по Поштовій площі за участі Патріарха Філарета, міністрів, академіків народних депутатів.

Наші активісти продовжують встановлювати всією Україною пам’ятні козацькі хрести на честь полеглих в боротьбі за Україну. Цього року їх було встановлено 6, а загалом 40.

Долучилась наша кампанія і до декомунізації в столиці. Подану свого часу від цивільного корпусу «АЗОВ» пропозицію про перейменування вулиці маршала Жукова на Кубанської України – перед Новим роком офіційно затвердили. Ми здійснювали супровід та моніторинг пропозиції наших побратимів та медійно підтримували її. Долучились і до складного процесу надання імені Миколи Міхновського бульвару Дружби народів.

Окремо слід згадати поїздки з печаткою князя Святослава Хороброго. Ми провели лекції-презентації у Львові, Одесі, Вінниці, Запоріжжі, Чернігові, Херсоні та Харкові.

У вересні «ПН» відкрили безкоштовний лекторій для всіх бажаючих. На кінець 2018 р. було проведено з десяток лекцій в Києві та Чернігові. За цей період відвідувачі лекцій мали змогу поспілкуватися з Іваном Патриляком, Олександром Іщуком, Дмитром Шурхалом та іншими відомими істориками. У 2019 р. лекторій продовжить свою роботу.

У жовтні представниками «ПН» було реалізовано та запущено до роботи медійний проект – «Історичне радіо», перше та єдине в Україні. Двічі на тиждень в середу та четвер у студії радіо відбуваються зустрічі з відомими істориками, журналістами та музикантами. Серед гостей радіо були Володимир В’ятрович, Іван Патриляк, Наталія Старченко, Олекса Руденко, Андрій Руккас, Віктор Брехуненко, Артем Папакін, Євген Синиця та інші відомі історики. У 2019 р. в рамках «Історичного радіо» заплановані не менш цікаві зустрічі. Крім того уже найближчим часом ми презентуємо офіційний сайт радіо. Цьогоріч радіо стало першим інформаційним партнером історичного фестивалю «Legio Historica».

Також хотілося б згадати про започатковану серію книг про полеглих героїв російсько-української війни «Пам’ять Нації». У червні світ побачила книга про Олексія Потапенка, бортмеханіка з Макарова, наразі до видання готується книги Олександра Васильця, артилериста з Рівненщини. У наших планах книги про «кіборгів» та добровольців.

Крім того «ПН» розширює свою мережу. У наших планах створення осередків у України. На сьогодні уже повноцінно функціонує Івано-Франківський осередок. Його очолює історик Лев Давибіда. За два місяці осередок здійснив низку меморіальних заходів присвячених 100-річчю ЗУНР.

І насамкінець представники «Пам’ять Нації» вітають всіх своїх друзів з прийдешнім Новим роком. І чекаємо на нові зустрічі уже у 2019 р. А на наших друзів у прийдешньому році чекає багато нових та цікавих заходів.

Releated Post