ЛЕКТОРІЙ ЗАВЕРШУЄ КАНІКУЛИ…

12 січня о 16:00 у Козацькому домі відбудеться лекція «Щедрий вечір, добрий вечір: різдвяно-новорічні традиції українців» Олени Чебанюк, кандидата філологічних наук, старшої наукової співробітниці Інституту Мистецтвознавства Фольклористики та Етнології ім. М.Т. Рильського.

У традиційному народному календарі українців новоліття святкується на Щедрий вечір – в ніч на 13 січня за н. ст., що за православними святцями припадає на день св. Меланії, напередодні дня св. Василя – 14 січня. Звідси й інші назви свята: Маланка, Василя, Багата кутя, Багатуха, Багатий вечір, Щедруха, Щодрик. Прадавній за походженням, Щедрий вечір має довгу й не просту історію, пов’язану із становленням українського святкового календаря.

Щедрий вечір сприймався як порубіжна дата, що зумовлює благополуччя на весь рік. Тому і прирочено до нього безліч обрядів, звичаїв, магічних дій і ворожінь. Важливе місце у новорічній обрядовості українці посідала сімейна трапеза із ритуальними стравами і напоями, які мають безліч регіональних варіантів.

Ім’я святого Василя за асоціацією пов’язували із веселощами, тому Багатий вечір намагаються провести якнайвеселіше, щоб веселитись увесь рік. В різних куточках України цього вечора від хати до хати ходять із піснями щедрувальники, водять Маланку, Козу, Коня, Тура, Ведмедя, Журавля, що в давнину мало магічне значення заворожування доброї долі, а сьогодні перетворилося на веселі ігрища.
Хлопцям цього дня дозволяється бешкетувати, в дівчата займаються ворожінням. Вдосвіта на Василя хадять по дворах «посипальники», «засівають» у хаті зерном і виголошують новорічні привітання і побажання:
На щастя, на здоров’я, на новий рік, на нове літо,
Роди, Боже, жито й пшеницю, й всяку пашницю!
———————-
Олена Чебанюк, кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту Мистецтвознавства Фольклористики та Етнології ім. М.Т. Рильського.
Основна наукова тематика дослідниці: календарно-обрядова поезія, фольклорна картина світу, питання часу й простору в фольклорному висвітленні, сучасний стан фольклорної традиції.
———————-
Початок – суботу, 12 січня, о 16:00.
Адреса: Козацький дім, пров. Т. Шевченка, 5 (2 поверх), ст. м. Майдан Незалежності.

Releated Post